Ma egy évvel ezelőtt, 2022. június 24-én az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága megszüntette az abortuszhoz való jog szövetségi védelmét, ezzel súlyosan sértve a terhességmegszakítást igénylők vagy potenciálisan igénylők önrendelkezéshez való jogát.
Az ikonikus Roe kontra Wade ügyben hozott döntés eltörlésével - korábban az ebben az ügyben született határozat védte az abortuszhoz való hozzáférést az Államokban - az egyes államok dönthetnek arról, hogy engedélyezik-e az abortuszt, és hogyha igen, akkor milyen keretek között.
Mi történt az elmúlt egy évben?
A Legfelsőbb Bíróság szégyenletes döntése nyomán az abortusz számos államban szinte azonnal tilossá vagy korlátozottá vált. Az Amnesty International már egy éve figyeli az USA-ban a reproduktív jogokkal kapcsolatban kialakult helyzetet. Az adatgyűjtésünk szerint
Az USA-ban minden harmadik reproduktív korú nő és lány él olyan államban, ahol az abortusz korlátozott vagy teljesen hozzáférhetetlen.
Súlyos hiányosságok alakultak ki az egészségügyben, ami arra kényszeríti az embereket, hogy több ezer mérföldet utazzanak olyan államokba, ahol legális az abortuszhoz való hozzáférés.
Jelenleg összesen 14 állam tiltja a terhesség megszakítását, több más államban pedig az eljárás korlátozott, vagy funkcionálisan hozzáférhetetlen.
Habár az állampolgárok kimagasló többsége támogatja az abortuszhoz való hozzáférést, az állami korlátozások a jobboldali, adott esetben szélsőséges republikánus politikának kedveznek. Azoknak, akik megszakítanák terhességüket nemcsak a jogaik korlátozásával kell szembenézniük: a legszigorúbb abortusztörvényekkel rendelkező országokban a legkedvezőtlenebbek a gyermeknevelési támogatások, magasabb a terhességhez köthető halálozások aránya és több gyermek él szegénységben.
Szélsőséges csoportok ennek ellenére különböző eszközökkel - az abortuszt igénylők feljelentésével, a gyógyszerekhez való hozzáférés és az abortusszal kapcsolatos információk akadályozásával, mások feljelentésre való buzdításával- ellenséges társadalmi légkört teremtenek és tovább kriminalizálják a terhesség megszakítását.
A Legfelsőbb Bíróság valamikor október előtt hozhat majd egy újabb fontos döntést arról, hogy az alsóbb szintű (törvényszéki) bíróságok dönthetnek-e az abortusztabletta betiltásáról. Az USA-ban a terhességmegszakítások több mint fele gyógyszerrel történik.
Erika Guevara-Rosas, az Amnesty International amerikai igazgatója szerint míg globális szinten javul a reproduktív jogok helyzete, és számos országban - például Írországban, Argentínában, Kolumbiában vagy Mexikóban - arra törekszenek, hogy dekriminalizálják és legalizálják az abortuszt, az USA a Roe kontra Wade visszavonásával egyértelműen rossz irányba halad.
“Az Egyesült Államok szörnyű példát mutat világszerte, miközben veszélybe sodorja a nők, lányok és teherbe esők egészségét.” - mondta el az igazgató.
A jogaik elleni összehangolt támadások ellenére az amerikai polgárok túlnyomó többsége továbbra is támogatja a biztonságos és legális abortuszhoz való hozzáférést, az emberi jogi aktivisták - így az Amnesty mozgalom tagjai is – pedig továbbra is kiállnak az abortuszhoz való jog mellett.
Mik a jó hírek?
Az Amnesty International legális abortuszért folytatott kampánya nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a reproduktív jogok ügye az egyik legfontosabb legyen Joe Biden napirendjén. Az elmúlt egy év nyomásgyakorlása több eredményt is hozott.
Habár az elnök nem tudja hatályon kívül helyezni az állami szintű döntéseket, a Biden adminisztráció az igazságügyi minisztériumon keresztül minden bírósági eljárást megpróbál, hogy segítse a reproduktív jogok helyzetét a tagállamokban. Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (Food and Drug Administration, FDA) pedig folytatja a harcot azért, hogy az abortusztablettához való hozzáférés továbbra is legális maradjon.
Az amerikai választók a szavazataikon keresztül is hangot adnak annak, hogy támogatják az abortuszt. A Roe eltörlése óta akárhányszor került az állampolgárok elé a terhesség megszakításának kérdése, ők az abortusz védelme mellett és/vagy a további korlátozások ellen szavaztak. Ez történt például tavaly a konzervatív Kansas-ben egy korai választáson, majd novemberben 5 másik államban is, amelyek között vegyesen voltak konzervatívak és liberálisok. Mindez azt mutatja, hogy ha az emberek lehetőséget kapnak rá, támogatni fogják az abortuszjogokat, még a mélyen konzervatív államokban is.
Az abortusztilalom nem jutott előre Virginia államban. Ez azért fontos, mert Virginiát egy nagyon konzervatív kormányzó irányítja, a törvényhozás pedig meglehetősen megosztott. Míg a kormányzó ragaszkodik ahhoz, hogy a terhesség 15. hete után már ne lehessen abortuszt igényelni, az Amnesty mozgalom tagjainak nyomásgyakorlása megmutatta, mennyire kínos ez az államra nézve. Ennek következtében a törvényhozás mindeddig elutasította az arra vonatkozó kezdeményezéseket, hogy korlátozzák az abortuszhoz való hozzáférést (jelenleg Virginiában 26 hetes és 6 napos terhesség után tilos az abortusz).
Az Amnesty International tavalyi, abortuszjogokért folytatott kampánya során több mint 400 ezer aláírás gyűlt össze, amelyeket az USA 50 államának kormányzói mind megkaptak. A nyomásgyakorláshoz azonban nem csak azok járultak hozzá, akik aláírták a petíciókat vagy felszólító leveleket küldtek az amerikai államok kormányzóinak, hanem azok is, akik felhívták a figyelmet az ügy fontosságára - például a sajtóban -, tüntetéseket szervezetek a nagykövetségek elé, találkoztak nagykövetekkel vagy más módon végeztek érdekérvényesítést.
Magyarországról 2085-en szólaltunk fel az abortusz korlátozása ellen, és mutattuk ki a szolidaritásunkat. Köszönjük mindenkinek, aki részt vett ebben a közös kiállásban. Ha szeretnél többet tudni az abortusz magyarországi szabályozásáról, olvasd el a 444 blogunkon megjelent cikkünket! Abortusz nélkül - hova vezet az abortusz szigorítása?Ha szeretnél többet tudni arról, hogy a nemi alapú diszkrimináció milyen következményekkel jár és mit tehetünk annak felszámolásáért, akkor regisztrálj ingyenes online kurzusunkra!